ÖZEL GÜBRELER

Magnezyum Sülfat

      Magnezyum bitkilerde klorofilin temel taşıdır. Bundan dolayı klorofilin oluşmasını sağlayan çok önemli bir elementtir. Magnezyum iyonları protein sentezinde, birçok enzimatik tepkimelerde ve vitaminlerin oluşmasında rol alır.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

  • İlk belirtiler damar aralarında sağlıklı yeşil rengin kaybolması ile olur, bunu damar aralarının sararması takip eder.
  • Bazı bitkilerde magnezyum eksikliği lekeler halinde görülür.
  • Magnezyum eksikliğinin şiddetli olması durumda yapraklar kırmızımsı mora dönüşür. Eksiklik daha da şiddetlenirse yeşil kısımlar yok olur.
  • Magnezyum noksanlığı belirtileri önce alt (yaşlı) yapraklarda görülür.
MAGNEZYUM EKSİKLİKLERİ kurumsal toprakda aşırı magnezyum yıkanmaları, Magnezyuma çok ihtiyacı olan bitkilerde, düşük pH(asit) değerlerinde ve aşırı miktarda Kalsiyum, Amonyum ve Potasyumlu gübre kullanımlarında kendini gösterir.
Lahana, mısır, salatalık, patlıcan, kavun, biber, patates, domates, karpuz, muz, narenciye, elma ve üzüm Magnezyum eksikliğinden çabuk etkilenen bitkilerdir.
Çinko Sülfat

      Çinko Sülfat hepta Hidrat kimyasal özelliğisonucu havadaki bağıl nemi bünyesine çekmektedir.
      Bu özellik genellikle suda eritilerek kullanan veya toprağa direk olarak uygulama yapan küçük ölçekli Zirai üreticilerimizi rahatsız etmemektedir. Ancak bir kaç bin dönüm ve üzeri toprakta uygulama yapmak isteyen büyük ölçekli Zirai İşletmelerde, diğer gübrelerle birlikte ve fırfır nakinası ile uygulama yapılması sırasında Çinko Sülfatın nemlenmesi uygulamayı zorlaştırmaktadır.

%46 ÜRE
%33 AMONYUM NİTRAT
%21 AMONYUM SÜLFAT
DAP 18-46
20-20-0
15-15-15
POTASYUM SÜLFAT
%26 CAN
TSP

ÖZEL GÜBRELER

MAP
MKP
SOLOPOTAS
MAGNEZYUM NİTRAT
MAGNEZYUM SÜLFAT
CALSİYUM NİTRİT
FOSFORİK ASİT
KÜKÜRT
MANGAN SÜLFAT
ÇİNKO SÜLFAT
BORAX